top of page
Search

Saunaehitaja ABC

  • Writer: Erkki Pille
    Erkki Pille
  • Jan 3, 2024
  • 3 min read

Updated: Jan 9, 2024

saun ehitus, sauna ehitaja, leiliruumi ehitus

Sauna ehitamine on kunst, mille juured ulatuvad sügavale meie kultuuripärandisse. See pakub mitte ainult lõõgastust ja puhastumist, vaid ka võimalust luua midagi kestvat ja ilusat. Sauna ehitamise protsess on rännak, kus iga samm peab olema hoolikalt läbimõeldud – alates õige asukoha valikust kuni materjalide hankimiseni ja lõpetades viimistlustöödega. Selles artiklis jagame teiega aastatepikkuste kogemuste põhjal kujunenud nõuandeid ja tarkusi, et muuta teie sauna ehitamise kogemus võimalikult sujuvaks ja nauditavaks. Olgu teie eesmärgiks traditsiooniline puuküttega saun või modernsem elektrikerisega variant, iga sauna ehitamine nõuab teatud põhiteadmisi ja oskusi.



Sauna planeerimine.

Mõelge, milline sauna tüüp teie elustiili ja eelistustega kõige paremini haakub. Kas see on väike ja hubane puhkekoht ainult teie perele või suur ja avar lõõgastusala sõprade võõrustamiseks?


Projekti koostamine.

Kvaliteetse sauna projekteerimise protsess nõuab põhjalikku ettevalmistust ning detailide täpset läbimõtlemist, et tagada lõpptulemusena funktsionaalne ja esteetiliselt meeldiv ruum. Selleks on oluline kaasata professionaalset abi, näiteks arhitekti või kogenud saunaehitaja ekspertiisi. Koostöös spetsialistiga saab kindlustada, et kõik olulised aspektid, nagu ventilatsioonisüsteem, materjalide valik ning ruumi ergonoomika, on hoolikalt kaalutud ja planeeritud. See koostöö võimaldab leida parimad lahendused nii funktsionaalsuse kui ka disaini osas, tagades, et sauna kasutuskogemus oleks nauditav ja vastaks kõigile vajadustele.


sauna lava ehitus, leiliruumi ehitamine, leiliruumi valgustus

Asukoht.

Asukoht mängib sauna funktsionaalsuses ja esteetikas suurt rolli. Kas soovite eraldiseisvat saunamaja aias või hoopis integreeritud sauna elumajas?


Keris.

On oluline mõista, et keris on sauna süda, seetõttu tuleb selle valikule pühendada erilist tähelepanu. Kas eelistate klassikalist puuküttega sauna, moodsat elektrikerisega sauna, infrapunasauna või kombineeritud lahendust, mis võimaldab nautida erinevaid saunakogemusi? Mõistmine, millist tüüpi küttekeha eelistada, on oluline samm sauna projekteerimisel, sest just keris määrab suurel määral kogu sauna iseloomu ja funktsionaalsuse.


Ventilatsioon.

Kvaliteetne ventilatsioonisüsteem on saunas hädavajalik. See tagab värske õhu juurdevoolu, aitab kontrollida õhuniiskust ja temperatuuri, ning tagab ühtlase ja meeldiva leili.


Vesi ja kanalisatsioon.

Kust tuleb vesi ja kuhu see hiljem läheb? Taolised küsimused peavad kindlasti vastuse leidma planeerimise käigus.


Soojapidavus.

Soojapidavus on ülioluline, et minimeerida soojakadu ja tagada saunas efektiivne kütmine. Kasutage kvaliteetset soojustusmaterjali ja aurutõket. Tähtis on pöörata erilist tähelepanu vuukide ja liideste tihendamisele, et vältida soojakadude ja kondensatsiooni teket.


Valgustus.

Valgustus loob sauna atmosfääri. Hajutatud valgus on saunas silmadele meeldivam ja loob lõõgastava õhkkonna. Eelistage ohutut, niiskuskindlat valgustust.

sauna valgustus, sauna ehitaja, sauna ehitamine

Materjalide valik.

Sauna ehitamisel kasutatav materjal määrab suuresti selle välimuse, õhkkonna ja vastupidavuse. Valige materjalid, mis on vastupidavad kõrgele temperatuurile ja niiskusele, näiteks termotöödeldud puit.


Lava disain.

Sauna lava disain peab olema mugav, funktsionaalne ja esteetiliselt meeldiv. Planeerides mõelge ka sellele, mitme tasandiga saunalava soovite. Kolmeastmeline lava pakub mitmekülgseid võimalusi saunamõnude nautimiseks.

Lisaks kõrgusele on tähtis ka lava sügavus ja laius. Hea sügavus on 50-55 cm, sest nii mahub mugavalt istuma ja lamama. Viimasest tulenevalt on minimaalseks soovituslikuks lava pikkuseks 2 m.

Lava laiuse ja kuju järgi saab paika panna ka selle, palju inimesi mugavalt sauna mahub. Ühe inimese kohta arvestatakse 60 cm. Nii mahub 2 m laiusele lavale mõnusalt 3 inimest. L-i ja U-kujuline lava mahutab rohkem inimesi ning pakub paremat suhtlemisvõimalust.


Viimistlusmaterjalid.

Viimistluses kasutage kuumus- ja niiskuskindlaid materjale. Populaarsed on naturaalsed õlid ja vahad, mis kaitsevad puitu, rõhutades selle loomulikku ilu ja tekstuuri.


Mida veel silmas pidada?

Suureks märksõnaks on mugavus. Saun on koht, kus teil peab hea olema. Mängige julgelt erinevate ideedega ja leidke enda jaoks parimad lahendused. Otsige inspiratsiooni netilehekülgedelt, koduajakirjadest ja miks mitte ka sõprade saunadest.

Teiseks tähtsaks märksõnaks on turvalisus. Ühendused ahju ja korstna vahel peavad olema korrektselt tehtud ning tuleohutusnõuetele vastavad.

Samuti on tähtis see, et leiliruumis asetseks keris nii, et selle vastu on ka parima tahtmise juures keeruline minna. Kuumad kivid ja veeaur ei käi inimnahaga hästi kokku.

Lisaks tasub silmas pidada, et leiliruumi viiv saunauks avaneks väljapoole. Ühelt poolt hoiab see kokku ruumi, teisalt kindlustab see ohutu saunas käigu, sest puudub võimalus sauna kinni jääda.



Sauna ehitamine on investeering oma heaolusse. Pühenduge kvaliteedile ja ohutusele, et luua endale ja oma lähedastele meeldiv ja lõõgastav puhkekoht, mis rikastab teie elu ja toob rõõmu aastateks. Sauna ehitusprotsess nõuab aega ja pühendumist, kuid lõpptulemus – teie isiklik saun – on kõike seda väärt, pakkudes tervislikke ja lõõgastavaid hetki teie igapäevaellu.


 
 
 

Comments


Commenting on this post isn't available anymore. Contact the site owner for more info.
bottom of page